ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Głos ZKP

Pismo ZKP w sprawie Biblioteki WTM do prezydenta Warszawy i odpowiedź dyrektora Biura Kultury

W związku z zapowiedzianą na 12 czerwca br. eksmisją Biblioteki Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego mieszczącej się przy ul. Zakroczymskiej na Nowym Mieście Prezes ZKP wystosował w tej sprawie pismo do prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Do pisma odniósł się dyrektor Biura Kultury Urzędu Warszawy, Artur Jóźwik. Linki do obu listów, a także odpowiedzi na pismo dyrektora Biura Kultury, znajdują się poniżej:
Pismo ZKP
Odpowiedź Biura Kultury
Odpowiedź ZKP

 

List otwarty Związku Kompozytorów Polskich w sprawie przyszłości Radia Chopin oraz odpowiedź ZKP na wyjaśnienie Pana Piotra Matwiejczuka, wicedyrektora Programu 2 Polskiego Radia oraz dyrektora Radia Chopin

„Informacja o planach likwidacji Polskiego Radia Chopin jest nieprawdziwa”

Nawiązując do „Listu otwartego Związku Kompozytorów Polskich w sprawie przyszłości Radia Chopin”, nowy wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia i mianowany równocześnie dyrektorem Radia Chopin Piotr Matwiejczuk, w rozmowie z PAP zaznaczył, że „planowana jest zmiana miejsca Polskiego Radia Chopin w strukturze Polskiego Radia, czego pierwszym przejawem jest objęcie przeze mnie dwóch stanowisk. […] Jednak zmiany nie będą dotyczyły emisji.” Dwójka i Radio Chopin „jako oddzielne programy mają pozostać.” Oświadczenie Piotra Matwiejczuka przyjmujemy z zadowoleniem.

Mieczysław Kominek
Prezes Związku Kompozytorów Polskich

Warszawa, 18 marca 2024

Czytaj więcej...

List otwarty Związku Kompozytorów Polskich w sprawie budowy siedziby Polskiej Opery Królewskiej

„Nie będziemy budować Polskiej Opery Królewskiej. Decyzja została podjęta i głęboko przeanalizowana ze służbami konserwatorskimi oraz z Łazienkami Królewskim, zanalizowana ekonomicznie. Jest to inwestycja na miarę potrzeb naszych czasów, my takich potrzeb nie przewidujemy” – powiedział podsekretarz stanu Andrzej Wyrobiec.

Czytaj więcej...

Apel w sprawie emerytur twórczych

Apel do Pana Profesora dra hab. Piotra Glińskiego, Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie składek emerytalnych twórców i artystów polskich.

Czytaj więcej...

Protest ZKP wobec planów likwidacji Państwowej Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Związek Kompozytorów Polskich wobec zamiaru likwidacji Filharmonii Lubelskiej

Związek Kompozytorów Polskich wyraża zdecydowany sprzeciw wobec planów przekształcenia Filharmonii Lubelskiej w operę. Zabieg ten oznaczałby faktyczną likwidację Filharmonii w Lublinie o długiej tradycji, na rzecz powołania opery –  instytucji o wątpliwej wartości artystycznej i trudnej do przewidzenia przyszłości.

Czytaj więcej...