Muzyczne Konfrontacje
Festiwale Muzyczne Konfrontacje, zainicjowane w 2000 roku w Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawisku, odbywają się we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich. Tegoroczny, siedemnasty Festiwal (25 IX – 23 X 2016) został zorganizowany po raz pierwszy przez Fundację Spotkania Muzyczne, powstałą przy ZKP w 2015 roku. Hasło XVII Festiwalu „Inspiracja – Inwencja – Interpretacja” stanowilo nawiązanie do problematyki często podejmowanej przez Bohdana Pocieja (współtwórcy pierwszych „Muzycznych Konfrontacji”). Jemu to – w piątą rocznicę śmierci – wydarzenie było dedykowane.
Koncerty odbywały się nie tylko w Muzeum na Stawisku, ale także w siedzibie PWM w Warszawie. W porównaniu z poprzednimi edycjami program tegorocznego Festiwalu w znacznie większym stopniu uwzględniał twórczość kompozytorów polskich XX i XXI wieku. Obok dzieł Góreckiego, Kilara, Pendereckiego zabrzmiała muzyka Sławomira Czarneckiego, Krzesimira Dębskiego, Jerzego Kornowicza, Aleksandra Kościówa, Marcina Łukaszewskiego, Macieja Małeckiego, Piotra Mossa, Jakuba Szafrańskiego (laureata I nagrody Konkursu im. T. Bairda 2016), w tym prawykonania nowych utworów.
W sześciu koncertach, obejmujących dzieła różnych epok, stylów i gatunków wystąpili wielcy polscy artyści i utytułowane zespoły, m.in. Jadwiga Rappé, Krzysztof Herdzin, Piotr Paleczny, Włodek Pawlik, Raphael Rogiński, kwartety Camerata, Opium String Quartet, Prima Vista, sekstet wokalny ProModern, zespół Weezdob Collective.
Autorką koncepcji merytorycznej była Alicja Matracka-Kościelny.