ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Portrety kompozytorów

Portrety kompozytorów są organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich od 1988 roku. Początkowo koncerty odbywały się w Piwnicy Artystycznej Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza, potem w Polskim Wydawnictwie Muzycznym przy ul. Fredry w Warszawie, a od kilku lat w siedzibie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, współorganizatora cyklu.
Corocznie podczas tego festiwalu prezentowana jest twórczość kameralna kilku współczesnych kompozytorów polskich. Każdego dnia odbywają się dwa koncerty, z których każdy poświęcony jest twórczości jednego kompozytora. Festiwal, prezentując nową ambitną muzykę, odpowiada na zaciekawienie poznawcze różnych pokoleń odbiorców. Obecność kompozytorów na koncertach i możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi, czyni odbiór ich twórczości bardziej przystępnym. Program jest na ogół tak ułożony, aby słuchacze mogli poznać utwory charakterystyczne dla twórczości danego kompozytora. Koncerty są na ogół rejestrowane i odtwarzane przez Program 2 Polskiego Radia w cyklu specjalnych audycji poświęconych PORTRETOM KOMPOZYTORÓW.
Do wykonania utworów zapraszani są zarówno czołowi polscy artyści, jak i utalentowani muzycy najmłodszego pokolenia, laureaci konkursów wykonawczych.

Kompozytorzy, których „Portrety” odbyły się dotychczas w ramach cyklu

31. PORTRETY KOMPOZYTORÓW

W dniach 7-8 grudnia 2022 o godz. 18.30 w PROMie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 w Warszawie odbędą się 31. Portrety kompozytorów, organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich. Bohaterami tegorocznej edycji będą kompozytorzy Artur Cieślak i Wiesław Cienciała. Wstęp na koncerty jest wolny!

Czytaj więcej...

30. Portrety kompozytorów

W dniach 9-10 grudnia 2021 o godz. 18.30 w PROMie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 w Warszawie odbędą się 30. Portrety kompozytorów, organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich. Bohaterami tegorocznej edycji będą kompozytorzy Mateusz Ryczek i Tomasz Skweres.

Czytaj więcej...

29. Portrety kompozytorów

W dniach 10-11 grudnia 2019 w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej 12 odbyły się 29. PORTRETY KOMPOZYTORÓW, podczas których zostały zaprezentowane sylwetki kompozytorskie Marcela Chyrzyńskiego i Eunho Changa.

fot. Marta Skotnicka-Karskafot. Marta Skotnicka-Karska

Czytaj więcej...

28. Portrety kompozytorów

W dniach 11-12 grudnia 2018 w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przy ul. A. Fredry w Warszawie odbyły się 28. PORTRETY KOMPOZYTORÓW, podczas których zaprezentowane zostały sylwetki kompozytorskie Aleksandry Garbal i Moniki Kędziory.


Czytaj więcej...

Portrety kompozytorów 2017

W dniach 4-5 grudnia 2017 w Centrum Łowicka w Warszawie odbyły się koncerty 27. PORTRETÓW KOMPOZYTORÓW. Przedstawione zostały sylwetki Carlosa Malcolma oraz Agnieszki Stulgińskiej, kompozytorów o diametralnie różnej stylistyce, co pozwoliło szerzej spojrzeć na muzykę powstającą współcześnie i ujrzeć ją w rozmaitych barwach.

           

Czytaj więcej...