ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Polski Rocznik Muzykologiczny

List Zarządu Sekcji Muzykologów w sprawie 53. Konferencji Muzykologicznej

53. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka nie-absolutna”, Bydgoszcz, 3-5 X 2024

CALL FOR PAPERS

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

w epilogu eseju O trojakiej funkcji muzyki i języka Marcin Trzęsiok, odwołując się do słów Rainera Marii Rilkego, napisał: „[…] jeśli naśladując Orfeusza, dostroimy się, niby struna jego liry, do pełni istnienia – czyli zgodzimy się na życie takie, jakim jest, luzując tym samym węzły pragnień wiążące nas ze światem odbieranym za pośrednictwem zmysłów – poczujemy się membraną, przez którą przenikają fluidy pochodzące z wielu wymiarów i która sama generuje takie wibracje” (M. Trzęsiok, Muzyka doświadczenia. Eseje i studia, Kraków 2023). Z kolei Esa-Pekka Salonen w wywiadzie z Agatą Kwiecińską powiedział: „Mamy bardzo niemiecki koncept muzyki absolutnej E.T.A. Hoffmana i Arthura Schopenhauera, ale nasze mózgi są tak skonstruowane, że wciąż tworzymy sensy, identyfikujemy obiekty i nazywamy je” (Kłamstwo muzyki absolutnej, Z Esą-Pekką Salonenem rozmawia Agata Kwiecińska, „Ruch Muzyczny” 2023 nr 2).

Odnosząc powyższe słowa do proponowanego Państwu tematu 53. Konferencji Muzykologicznej ZKP – „Muzyka nie-absolutna”, która odbędzie się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w dniach 3–5 października 2024 roku, proponujemy objąć refleksją muzykę, która:

(1) powstaje w wyniku inspiracji płynących z różnych źródeł, przenikaną „fluidami pochodzącymi z wielu wymiarów”,
(2) wywołuje rezonans – „generuje wibracje” wśród artystów reprezentujących różne dyscypliny sztuki,
(3) wymaga zaangażowania innych mediów i nowoczesnych technologii do pełnego wybrzmienia,
(4) stawia znaki zapytania w sferze obecności i nieobecności sensów i znaczeń.

Proponujemy zatem następujące główne zakresy zagadnień przyszłorocznej konferencji:

  • muzyka i literatura,
  • muzyka w dialogu z innymi sztukami,
  • muzyka w kontekście nowych mediów i technologii.
  • muzyka i filozofia

Zakreślone obszary nie zamykają możliwości zgłoszenia innych propozycji związanych z głównym tematem konferencji.

Oczekujemy propozycji wystąpień indywidualnych w postaci referatów do 20 minut, propozycji szerszych paneli z udziałem co najmniej 3 prelegentów do 60 minut oraz wystąpień o charakterze krótkich komunikatów do 10 minut. Zgłoszenia prosimy przesyłać do 10 kwietnia 2024 na adres Aleksandry Kłaput-Wiśniewskiej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia będzie akceptował Komitet Programowy w składzie: Beata Bolesławska-Lewandowska, Iwona Lindstedt, Małgorzata Lisecka, Barbara Mielcarek-Krzyżanowska. Anna Nowak, Violetta Przech. W przypadku dużej liczby zgłoszeń Komitet zastrzega sobie prawo ich merytorycznego wyboru.

Opłata konferencyjna wynosi: 400 zł (pełna kwota), 300 zł – dla członków ZKP. Kwota zawiera podatek VAT. Emerytom oraz osobom nieafiliowanym przysługuje zwolnienie z opłaty konferencyjnej. Opłata nie obejmuje kosztów dojazdu oraz noclegów. Po ogłoszeniu listy uczestników konferencji Organizatorzy prześlą Państwu informacje na temat cen wynegocjowanych dla Państwa w hotelach, wraz z danymi adresowymi i kontaktowymi instytucji. O pozostałych szczegółach organizacyjnych oraz programie wydarzeń towarzyszących konferencji będziemy Państwa informować w późniejszym terminie.

Czekamy na zgłoszenia i liczymy na spotkanie w Bydgoszczy!

Z najlepszymi życzeniami Zdrowych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu zawodowych i osobistych spełnień w Nowym Roku 2024,

[-]                                                                                          [-]

Beata Bolesławska-Lewandowska                                        Agnieszka Draus
Przewodnicząca Zarządu SM ZKP                                       Sekretarz Zarządu SM ZKP