ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Festiwal Siedmiu Nurtów i Koncert Siedmiu Premier

Szanowni Państwo,

kończymy obchody Jubileuszu 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich, założonego w 1945 roku, a kontynuującego działalność powstałego w roku 1925 Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich. Wszystkim zainteresowanym szczegółami naszej historii polecam książkę „Siódma dekada”, wydaną przez ZKP w ubiegłym roku, na rozpoczęcie jubileuszowych uroczystości. Tutaj przypomnę tylko, że Związek Kompozytorów Polskich – niejako wbrew nazwie – zrzesza kompozytorów i muzykologów. Jesteśmy razem od 1948 roku i chociaż połączenie kompozytorów i muzykologów w jednej organizacji było wówczas decyzją polityczną, to całkiem dobrze funkcjonujemy razem i dzisiaj. I mamy z tego liczne profity.

Ot choćby rozpoczynający się właśnie festiwal. To dzięki współpracy kompozytorów i muzykologów przyoblekła się w realny kształt idea Jerzego Kornowicza (on sam wytłumaczy się w książce programowej festiwalu) „nurtowego” spojrzenia na 70 ostatnich lat muzyki polskiej, której wytrwale towarzyszył Związek Kompozytorów Polskich. Sądzę, a nawet jestem przekonany, że to będzie niezwykły festiwal: „7+7=70” to „Festiwal Siedmiu Nurtów” i „Koncert Siedmiu Premier” na Siedemdziesięciolecie ZKP. Na siedmiu koncertach przedstawiamy najważniejsze, czy może najbardziej wyraźne kierunki muzyki polskiej ostatnich siedemdziesięciu lat.

Nie ma jednak neoklasycyzmu, awangardy, nowej romantyczności czy postmodernizmu. Proponujemy inne, nowe ujęcie twórczości polskich kompozytorów po II wojnie światowej: właśnie siedem nurtów! Za każdą przedstawianą na koncertach strukturę określonego nurtu kompozytorskiego odpowiada inny muzykolog – kurator. Siedmiu kuratorów to siedmiu wybitnych znawców polskiej muzyki współczesnej. Każdy z nich zaprogramował i zorganizował „swój” koncert. W esejach zamieszczonych w książce programowej kuratorzy wyjaśniają swoje wybory. Odpowiedzą nawet na pytania i wątpliwości – na codziennych „spotkaniach w nurcie” przed koncertami.

Siedem nurtów w muzyce polskiej siedemdziesięciu minionych lat dopełni przegląd teraźniejszego stanu polskiej twórczości muzycznej. Na zakończenie jubileuszowych obchodów proponujemy siedem prawykonań. To utwory specjalnie napisane na Jubileusz ZKP, zamówione u kompozytorów reprezentujących wiekowo siedem kolejnych dziesięcioleci. Zagra je znakomity zespół muzyki współczesnej, zaprzyjaźniona z nami i z muzyką polską holenderska grupa „Orkest de ereprijs”. Jej szef i dyrygent – Wim Boerman – otrzymał Nagrodę Honorową ZKP za promocję polskiej muzyki współczesnej. De ereprijs powtórzy nasz koncert w Holandii, a zagrane utwory wejdą do repertuaru orkiestry.

Kończymy obchody Jubileuszu 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich. Organizowanymi przy tej okazji wydarzeniami chcieliśmy, i wciąż chcemy, sprawić radość jak najszerszym kręgom Słuchaczy – ze słuchania/przeżywania zarówno znanych arcydzieł polskiej muzyki współczesnej, jak i utworów niesłusznie pozostających w cieniu, a także całkiem nowych. A twórcom – kompozytorom i muzykologom – sprawimy może trochę satysfakcji...

Dziękujemy wszystkim naszym Mecenasom, Partnerom i Przyjaciołom za wspólne siedemdziesiąt lat z polską muzyką współczesną, ale i za ostatnie miesiące i dni przygotowań festiwalu „7+7=70”.

Wszystkim Słuchaczom życzę przez tych osiem dni jak najpiękniejszych wzruszeń ze współczesną muzyką polską!

Mieczysław Kominek

Prezes Związku Kompozytorów Polskich

 

więcej informacji:

strona internetowa wydarzenia