ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Festiwale, koncerty

Festiwale, koncerty

36. Warszawskie Spotkania Muzyczne

W dniach 15-20 maja 2022 odbyły się 36. Warszawskie Spotkania Muzyczne - pierwsza od dwóch lat edycja z nieograniczonym udziałem publiczności. Festiwal, organizowany przez Oddział Warszawski ZKP, był współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Szczegóły dotyczące Festiwalu dostępne są na jego stronie internetowej oraz profilu fb.

34. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Festiwal, organizowany przez Oddział Krakowski ZKP, odbył się w dniach 23-30 kwietnia 2022 w Krakowie i był współfinansowany ze środków Miasta Krakowa oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wszelkie informacje, w tym program, można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu

50. Poznańska Wiosna Muzyczna

W dniach 2-5 października 2021 odbyła się w Poznaniu 50. Poznańska Wiosna Muzyczna w swojej jesiennej odsłonie. Festiwal jest organizowany przez Oddział Poznański ZKP. Zapraszamy na stronę Festiwalu, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje na jego temat: http://www.wiosnamuzyczna.pl

35. Warszawskie Spotkania Muzyczne

Jubileuszowa edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 7-12 maja 2021. Z uwagi na trwającą epidemię covid-19 koncerty odbędą się bez udziału publiczności i będą transmitowane na kanale youtube ZKP.
Szczegóły dotyczące Festiwalu dostępne są na jego stronie internetowej.

33. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Festiwal odbędzie się w Krakowie w dniach 10-18 kwietnia 2021. W związku z trwającą epidemią covid-19 nie będzie możliwy udział publiczności. Koncerty będą transmitowane i można będzie je obejrzeć na kanale youtube, poprzez linki podane na stronie Festiwalu przy każdym z nich.

Podkategorie

Portrety kompozytorów są organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich od 1988 roku. Początkowo koncerty odbywały się w Piwnicy Artystycznej Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza, potem w Polskim Wydawnictwie Muzycznym przy ul. Fredry w Warszawie, a od kilku lat w siedzibie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, współorganizatora cyklu.
Corocznie podczas tego festiwalu prezentowana jest twórczość kameralna kilku współczesnych kompozytorów polskich. Każdego dnia odbywają się dwa koncerty, z których każdy poświęcony jest twórczości jednego kompozytora. Festiwal, prezentując nową ambitną muzykę, odpowiada na zaciekawienie poznawcze różnych pokoleń odbiorców. Obecność kompozytorów na koncertach i możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi, czyni odbiór ich twórczości bardziej przystępnym. Program jest na ogół tak ułożony, aby słuchacze mogli poznać utwory charakterystyczne dla twórczości danego kompozytora. Koncerty są na ogół rejestrowane i odtwarzane przez Program 2 Polskiego Radia w cyklu specjalnych audycji poświęconych PORTRETOM KOMPOZYTORÓW.
Do wykonania utworów zapraszani są zarówno czołowi polscy artyści, jak i utalentowani muzycy najmłodszego pokolenia, laureaci konkursów wykonawczych.

Kompozytorzy, których „Portrety” odbyły się dotychczas w ramach cyklu

Przedsięwzięcie organizowane wspólnie przez Związek Kompozytorów Polskich, Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego od 2003 roku. Prezentowane są utwory różnych polskich i niekiedy zagranicznych generacji kompozytorskich XX i XXI w., postaci źle obecnych lub zapomnianych, debiuty orkiestrowe, premiery, wytrawni wykonawcy.
Dotychczasowe GENERACJE