ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Nagrody Honorowe ZKP 2015 już przyznane!

Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich, na posiedzeniu w dniu 20 maja 2015, przyznało tegoroczne Nagrody Honorowe Związku Kompozytorów Polskich  za zasługi dla promocji muzyki polskiej.

Otrzymali je:

Beata Bolesławska-Lewandowska– za upowszechnianie polskiej muzyki współczesnej poprzez publikacje książkowe, internetowe i multimedialne oraz pracę związkową.

Marcin Trzęsiok– za oddziaływanie na młode pokolenia teoretyków muzyki, kompozytorów i muzykologów poprzez warsztaty i seminaria, za podnoszenie rangi wartości i idei w muzyce, także muzyce współczesnej.

Nagroda Honorowa Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1971 roku. Wśród jej laureatów są: Nadia Boulanger, Bohdan Wodiczko, Stefania Woytowicz, Ivan Monighetti, Iannis Xenakis, Adrian Thomas, Joanna Wnuk-Nazarowa, Krzysztof  Jakowicz, Andrzej Chłopecki, Kwartet Wilanów, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Wim Boerman z Orkiestrą „Ereprijs” i Polskie Radio Program 2.

Uroczystość wręczenia Nagród Honorowych ZKP będzie miała miejsce w czasie

58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich przy Rynku Starego Miasta 27. 

Beata Bolesławska-Lewandowska jest absolwentką studiów magisterskich Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom z wyróżnieniem w roku 1998) oraz studiów doktorskich Wydziału Muzycznego Uniwersytetu w Cardiff w Wielkiej Brytanii (2010). Jest autorką szeregu prac na tematy związane z polską muzyką współczesną, publikowanych w kraju i za granicą. W 2001 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikowało monografię Panufnik jej autorstwa, poświęconą życiu i twórczości Andrzeja Panufnika, w 2013 książkę Henryk Mikołaj Górecki. Portret w pamięci z rozmowami o Henryku Mikołaju Góreckim, a w roku 2014 pracę Panufnik. Architekt emocji z rozmowami o Andrzeju Panufniku.

Jest także autorką tekstów na portalach internetowych panufnik.polmic.pl, trzej kompozytorzy.pl (część poświęcona Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu) oraz ninateka.pl/kolekcje/panufnik. W 2014 roku dla wydawnictwa Marginesy przetłumaczyła ostatni rozdział Autobiografii Andrzeja Panufnika, napisany przez żonę kompozytora, Lady Camillę Panufnik.

W maju 2015 roku nakładem brytyjskiego wydawnictwa Ashgate ukazała się angielska wersja jej monografii życia i twórczości Andrzeja Panufnika, zatytułowana The Life and Works of Andrzej Panufnik (1914-1991). Dla tego samego wydawcy przygotowuje również do publikacji swą pracę doktorską, pt. The Symphony and Symphonic Thinking in Polish Music since 1956.

Jest członkiem Zarządu Sekcji Muzykologów oraz Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich. W 2007 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Pracuje w TVP Kultura.

Marcin Trzęsiok ukończył z wyróżnieniem teorię muzyki w katowickiej Akademii Muzycznej (1998) i zaraz po studiach podjął w niej pracę jako asystent. Za swą rozprawę magisterską pt. Pierrot lunaire Arnolda Schönberga. Analiza i interpretacja otrzymał I nagrodę w XII Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Absolwentów Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku (Gdańsk 2000). Praca ta została opublikowana w roku 2002 pod tytułem Krzywe zwierciadło proroka. Rzecz o ‘Księżycowym Pierrocie’ Arnolda Schönberga. W 1999 roku, z rekomendacji Henryka Mikołaja Góreckiego, został stypendystą im. Herdera, co umożliwiło mu studia na Uniwersytecie Wiedeńskim (1999/2000). 

Interesuje się szczególnie estetyką muzyki. Uczestniczył w licznych konferencjach, publikując artykuły na temat związków między muzyką, poezją i filozofią. Naucza historii klasycznej i romantycznej estetyki muzycznej, historii kultury, podstaw krytyki muzycznej.