ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Nagrody Honorowe ZKP już przyznane!

Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich na posiedzeniu w dniu 25 majaj 2011 zdecydowało o przyznaniu tegorocznych Nagród Honorowych Związku Kompozytorów Polskich w dziele promocji polskiej muzyki współczesnej. Otrzymali je:

ANDRZEJ BAUER – za dziesiątki koncertów z utworami kompo¬zy¬torów polskich, inspirowanie kompozytorów i zamawianie utworów, oryginalny wkład w kształtowanie pola estetycznego polskiej muzyki współczesnej

JAROSŁAW BRODA – za z wspie¬ra¬nie kompozytorów i organizatorów wydarzeń muzycznych we Wrocławiu, wśród nich festi¬wa¬li Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova; za wypracowanie i realizację modelu współ¬pracy pomiędzy samorządem – Miastem Wrocław a instytucją pozarządową – Związ¬kiem Kompozytorów Polskich

JOEL SACHS – za ideę, organizację i pro¬¬¬gra¬mowanie festiwalu Fokus! – Polish Modern w Nowym Jorku
_________________________________________________________________________

ANDRZEJ BAUER urodził się w Łodzi. Tu ukończył studia pod kierunkiem Kazimierza Michalika, a uzupełniał je pracując m.in. z André Navarrą, Milošem Sadlo oraz Danielem Szafranem podczas licznych kursów mistrzowskich. Odbył dwuletnie studia w Londynie, w klasie Williama Pleetha jako stypendysta Witolda Lutosławskiego.
W ciągu ostatnich lat Andrzej Bauer wystąpił z recitalami m.in. w Amsterdamie, Paryżu, Wiedniu, Hamburgu i Monachium, a także z orkiestrami symfonicznymi m.in. z Filharmonikami Monachijskimi, Orkiestrą RAI w Neapolu, Orkiestrą Filharmoniczną w Strasburgu, Orkiestrą Radia w Stuttgarcie oraz Orkiestrą Radiową w Berlinie.
Wiolonczelista koncertuje regularnie z większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych, a zespoły takie jak Filharmonia Narodowa i Sinfonia Varsovia zapraszają go jako solistę swoich europejskich tras koncertowych.
Andrzej Bauer nagrywał dla wielu polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych.
Brał udział w międzynarodowych festiwalach, występując w większości krajów Europy, a także w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Płyta artysty zawierająca m. in. utwory Schuberta, Brahmsa i Schumanna (Koch/Schwann) została wyróżniona kwartalną Nagrodą Niemieckiej Krytyki Płytowej. W kolejnych nagraniach CD wiolonczelista utrwalił utwory Szostakowicza, Prokofiewa i Strawińskiego, Messiaena, Panufnika, a także Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego. W 2000 roku ukazał się – pierwszy w historii polskiej dyskografii – dwupłytowy album z kompletem Suit wiolonczelowych J. S. Bacha, zarejestrowanych przez wiolonczelistę dla firmy CD Accord, za który artysta otrzymał nagrodę polskiej
Akademii Fonograficznej – „Fryderyk 2000”.
Artysta wykonuje obszerny repertuar zawierający wiele dzieł muzyki nowej i najnowszej,
w tym utwory specjalnie dla niego skomponowane. W roku 2002, podczas 44. MFMW „Warszawska Jesień” wystąpił z recitalem prawykonań utworów na wiolonczelę solo i media elektroniczne powstałych z jego inspiracji. Zapoczątkowany wówczas projekt „Cellotronicum” jest przez artystę kontynuowany, owocuje nagraniami i kolejnymi prawykonaniami, które prezentowane są w ważnych centrach muzyki współczesnej w Europie. Kolejna edycja „Cellotronicum”, prezentowana podczas „Warszawskiej Jesieni” została uhonorowana nagrodą „Orfeusz 2006”.
Andrzej Bauer jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy gdzie prowadzi klasy wiolonczel.
Jest założycielem i opiekunem artystycznym „Warszawskiej Grupy Cellonet”.
Coraz więcej czasu poświęca kompozycji i improwizowaniu muzyki.

JAROSŁAW BRODA urodził się 25 lutego 1956 w Bystrzycy Kłodzkiej. Jeden z liderów Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej.
Studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1977 w SKS we Wrocławiu, współpracownik KSS „KOR”. Był wielokrotnie szykanowany i zatrzymywany na 48 godzin przez SB. W latach 1979-81 członek Koła Młodych przy wrocławskim oddziale ZLP.
W „Solidarności”od 1980, redaktor naczelny tygodnika „Solidarność Dolnośląska”. Podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów „S” w Gdańsku współredagował gazetę zjazdową „Głos Wolny”. W latach 1984-87 pracował jako archiwista w Spółdzielni Pracy „Nowa” we Wrocławiu oraz był pracownikiem prywatnego zakładu dekarskiego. Od 1984 w podziemnej organizacji „Solidarność Walcząca”. Redaktor pisma „Walka”, „Biuletynu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej” i Wschodnioeuropejskiej Agencji Informacyjnej. W latach 1985-89 członek wrocławskiego Komitetu Kultury Niezależnej. Od 1989 w Solidarności Polsko-Węgierskiej, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
W latach 1990-91 pracował jako zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Wrocław, następnie, w latach 1991-2001, był dyrektorem wrocławskiego oddziału Wydawnictwa Naukowego PWN. Od 2002 dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Jako poeta debiutował w 1977 roku. Jest autorem czterech zbiorów wierszy. Jest laureatem nagrody Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej im. Jerzego Bonieckiego POLKUL.

JOEL SACHS jest dyrektorem artystycznym corocznego festiwalu muzyki współczesnej Focus! prezentowanego przez renomowaną wyższą uczelnie muzyczną Juilliard, współdyrektorem koncertującego na całym świecie zespołu Continuum, dyrygentem i założycielem New Juilliard Ensemble i dyrektorem artystycznym festiwalu "Summergarden" w Museum of Modern Art.
Był pierwszym dziekanem wydziału muzykologii w Juilliard. Jako dyrygent i pianista występuje z koncertami na całym świecie (m.in. był uczestnikiem festiwalu "Warszawska Jesień"). Jako komentator najnowszych zjawisk w muzyce, jest częstym gościem muzycznych stacji radiowych. Jego nagrania wydawane są przez Advance, CRI, Nonesuch i Musical Heritage Society. Absolwent Harvardu, doktoryzował się w Columbia University w NY. Biografia kompozytora Henry’ego Cowella autorstwa Joela Sachsa zostanie niedługo wydana przez Oxford University Press.
Joel Sachs jest jednym z najbardziej aktywnych prezenterów muzyki współczesnej w Nowym Jorku. Corocznie prezentuje ok. 35 koncertów najnowszej muzyki w samym Nowym Jorku.
Wspólnie z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Julliard School of Music przygotował festiwal Fokus! – Polish Modern w Nowym Jorku




Nagrody zostaną wręczone we wrześniu 2011 podczas festiwalu „Warszawska Jesień”.