ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

64. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda rozstrzygnięty!

W dniu 16 kwietnia 2023 odbył się KONCERT FINAŁOWY 64. Konkursu, po którym odbyło się zebranie Jury w składzie: Bartłomiej Kominek (przewodniczący), Maciej Negrey, Dariusz Przybylski, Bartłomiej Wąsik i Wojciech Widłak.

Po wysłuchaniu koncertu prezentującego utwory:

Iluzja                       godło    XC189045
Waves
                     godło    AZYx11UQ
Qualia
                     godło    Stochos20
ConfRotation
         godło    CERES

Jury postanowiło, co następuje:

Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda przyznano utworowi Qualia.
Wyróżnienie przyznano utworowi ConfRotation.                  

Po otwarciu kopert okazało się, że autorami nagrodzonych utworów są:
Dawid Grenda – utwór Qualia  godło  Stochos20
Jakub Jung
– utwór ConfRotation  godło  CERES

Uroczystość wręczenia laureatom dyplomów odbędzie się podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Fundatorem Nagrody Głównej jest Fundacja PZU. 

DAWID GRENDA jest studentem kompozycji II roku I stopnia w klasie prof. dra hab. Marcina Bortnowskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Jedną z istotniejszych postaci kształtujących postawę artystyczną Dawida jest Grażyna Krzanowska, żona kompozytora Andrzeja Krzanowskiego, która poniekąd nakierowała gust młodego twórcy w szkole średniej. Obecnie w kręgu inspiracji Dawida znajdują się przede wszystkim takie postaci jak Iannis Xenakis czy Gérard Grisey – stąd też zainteresowanie muzyką stochastyczną, algorytmiczną i spektralną.

Jak dotąd najważniejszymi osiągnięciami młodego twórcy są: zajęcie I miejsca w IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim New Music Generation 2022, organizowanym przez Kazachski Uniwersytet Sztuki za utwór a-tomos na orkiestrę symfoniczną oraz zdobycie I nagrody w VI Konkursie Kompozytorskim dla Młodzieży Moja (mi)nuta organizowanym przez Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi za utwór 3 miniatury na saksofon altowy z fortepianem.

JAKUB JUNG ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Aleksandra Tansmana w Łodzi, w klasie gitary klasycznej, a szkołę II stopnia w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi w klasie gitary jazzowej. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasach kompozycji u prof. Olgi Hans oraz gitary jazzowej u dra Rafała Sarneckiego. Łączy pasję kompozytorską z jazzową. Wykonując napisane przez siebie utwory wplata do nich elementy improwizacji. Fascynuje go rytm, który uważa za najważniejszy element dzieła muzycznego. Brał udział w konkursach jazzowych, w których zdobył między innymi nagrodę główną w 2015r w IV Ogólnopolskim Konkursie Jazzowym „School & Jazz Festival” w Lubaczowie dla gitarzysty solowego oraz wyróżnienie w kategorii zespołowej. W dwóch kolejnych edycjach Makroregionalnego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Koninie w maju 2015r. i 2016r zajął trzecie i drugie miejsce. Zdobył też III miejsce w kategorii zespołowej za wykonanie autorskiego programu w dwóch kolejnych edycjach 7 i 8 Konkursu Grupa Azoty Jazz Contest w Tarnowie w 2014 i 2015. W Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Kaliszu w 2016 zdobył wyróżnienie w kategorii piosenka za skomponowanie muzyki do wiersza ks. Jana Twardowskiego.

Jakub Jung angażuje się w życie artystyczne Akademii Muzycznej prezentując swoje kompozycje w cyklicznych sesjach „Musica Moderna”.

W 2018 został laureatem w Uczelnianym Konkursie Kompozytorskim „Mała Symfonia”.

PLAKAT INFORMACYJNY o dofinansowaniu z funduszu celoweg znajduje się tutaj.