ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Zmarł György Ligeti

W poniedziałek, 12 czerwca 2006 roku w Wiedniu w wieku 83 lat zmarł György Ligeti, wybitny austriacki kompozytor węgierskiego pochodzenia.
W poniedziałek, 12 czerwca 2006 roku w Wiedniu w wieku 83 lat zmarł György Ligeti, wybitny austriacki kompozytor węgierskiego pochodzenia.

György Ligeti urodził się 28 maja 1923 roku na terenie obecnej Rumunii. Studiował w Akademii Muzycznej w Budapeszcie, a następnie odbył podróż po kraju, poświęcając się badaniom folkloru. W 1956 roku wyemigrował do Austrii i zamieszkał w Wiedniu. Prawykonania dwóch jego kompozycji – Apparitions na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Kolonii w 1960 roku i Atmosphères w Donaueschingen rok później – zapoczątkowały jego międzynarodową karierę kompozytorską, poświadczaną licznymi nagrodami. Pozostawił po sobie kilkadziesiąt utworów orkiestrowych, kameralnych, fortepianowych, dzieła wokalne, sceniczne oraz muzykę elektroniczną. Obok działalności kompozytorskiej zajmował się pedagogiką – wykładał m.in. na Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadcie, a także przez 10 lat gościnnie w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Prowadził również wykłady podczas kursów w Hiszpanii, Niemczech, Finlandii, Stanach Zjednocznonych i we Włoszech. Był członkiem kilkunastu organizacji muzycznych i artystycznych, m.in. Szwedzkiej Akademii Muzyki, Związku Kompozytorów Austriackich, Royal Academy of Music w Londynie, węgierskiej akademii literatury i sztuki oraz członkiem honorowym Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Ostatnio, w 2004 roku uhonorowany został prestiżową nagrodą Polar Music Prize, zwaną często muzycznym Noblem, przyznawaną przez Królewską Szwedzką Akademię Muzyki.