ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Zmarł Ryszard Klisowski

Z żalem zawiadamiamy, że 30 marca 2024, w wieku 86 lat, zmarł we Wrocławiu Ryszard Klisowski, kompozytor, poeta, skrzypek, dyrygent, teoretyk muzyki, redaktor, pedagog, członek ZKP od 1988 roku.

Laureat licznych nagród w konkursach kompozytorskich, wykładowca wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz kilku uczelni zagranicznych. organizator życia muzycznego, twórca studia muzyki eksperymentalnej macierzystej uczelni, Wydawnictwa Autorskiego oraz Grupy Muzyki Eksperymentalnej GEMEL, realizującej spektakle audiowizualne przy współpracy ze znakomitymi artystami z wielu dziedzin sztuki.
Był twórcą niezwykle aktywnym, zarówno jako kompozytor mający na swoim koncie wiele znakomitych utworów, od solowych do orkiestrowych,  jak i  jako poeta - autor wierszy sonorystycznych w dużym stopniu poświęconych Wołyniowi i tragicznym losom jego mieszkańców podczas tzw. rzezi wołyńskiej.
Jego życiorys był tak bogaty, że bardzo trudno zawrzeć go nie tylko w kilku zdaniach, ale nawet w ogólnej biografii.
Cześć Jego pamięci!

========================================================================================

 P. Ryszard był człowiekiem bezpretensjonalnym i autentycznie cieszącym się "nowym" w muzyce. Szczerze ciekawym rzeczywistości. Bardzo żałuję, że już nie ma go wśród nas. 
Jerzy Kornowicz

Składam wyrazy głębokiego współczucia dla rodziny i wszystkich uczniów prof. Klisowskiego. Z łezką w oczach wspominam przecinanie taśmy, montowanie  i pierwsze doświadczenia z muzyką elektroniczną. Niech ta kosmiczna muzyka towarzyszy naszemu Profesorowi w drodze do wieczności.
Jarosław Gołembiowski