ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Zmarł Ludwik Erhardt

Ze smutkiem zawiadamiamy, że dnia 12 marca 2022 roku w Księżycach na Dolnym Śląsku zmarł w wieku 88 lat Ludwik Erhardt, muzykolog, członek Związku Kompozytorów Polskich od 1965 roku, wybitny pisarz i dziennikarz muzyczny, w latach 1971-2008 redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego".

Wiceprezes ZKP w latach 1987-89. Kawaler Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis", laureat Dorocznej Nagrody ZKP.
Żegnamy Go z wielkim żalem.
Cześć Jego pamięci!

============================================

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Ludwika Erhardta, naszego związkowego Kolegi. Był członkiem Związku Kompozytorów Polskich od roku 1965, w latach 1987-1989 pełnił funkcję wiceprezesa. W 1985 roku otrzymał najwyższe związkowe wyróżnienie – doroczną nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, a w 2007 Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dla ZKP miał wyjątkową zasługę w postaci książki „50 lat Związku Kompozytorów Polskich”, w której jako redaktor zebrał fundamentalne informacje o działalności Związku w okresie 1945-95. Zmarł 12 marca 2022 roku w wieku 88 lat, w swojej posiadłości na Dolnym Śląsku.

W pamięci melomanów i ludzi związanych z muzyką pozostanie przede wszystkim jako redaktor naczelny najważniejszego pisma w dziedzinie muzyki poważnej „Ruchu Muzycznego”. Związany z nim był przez 50 lat, a przez blisko 40 lat pełnił funkcję redaktora naczelnego. „Ruch Muzyczny” Ludwika Erhardta przechodził różne koleje losu, zbierał różnorakie opinie, ale zawsze był punktem odniesienia dla naszego muzycznego życia. Jego okładkowe noty „Od redakcji” były prawdziwymi perełkami polskiej felietonistyki. A w cyklu artykułów pisanych przez autorów „Ruchu Muzycznego”, zebranych w dwóch tomach zatytułowanych Spacerem po historii muzyki, stworzył bezprecedensową, popularną ale niezwykle rzetelną historię muzyki dla każdego.

Pozostaną po Ludwiku Erhardzie również znakomite książki, bo był wybitnym pisarzem  muzycznym, o znakomitym języku i przenikliwej inteligencji. To są zarówno świetne monografie – o Brahmsie czy Strawińskim – jak i zbiory jego publicystyki. Niezwykłą wartość miała wydana w 1975 roku jego książka Spotkania z Krzysztofem Pendereckim. Warto wspomnieć jeszcze o dwóch książkach – kompendiach muzyki: Muzyka w Polsce z 1974 roku i Sztuka dźwięku z roku 1980. Dzieli się w nich z czytelnikami swą rozległą i rzetelną wiedzą muzyczną oraz bogatym publicystycznym doświadczeniem.

Od dłuższego czasu wyłączony z bezpośredniego udziału w życiu muzycznym kontemplował przyrodę w swojej wiejskiej posiadłości na Dolnym Śląsku i na pewno słuchał wiele muzyki, o której zawsze pisał i mówił z największym znawstwem.

Mieczysław Kominek
Prezes
Związku Kompozytorów Polskich