ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Zmarł Lucjan Kaszycki

Z żalem zawiadamiamy, że dnia 5 maja 2021 zmarł Lucjan Kaszycki, kompozytor, aranżer, pedagog i publicysta muzyczny, członek Związku Kompozytorów Polskich od 1958 roku.

W latach 1974-2002 był wykładowcą warszawskiej Akademii Muzycznej. Był współzałożycielem i wykładowcą Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie.
W dorobku kompozytorskim miał 230 utworów, a w tym: muzykę inscenizacji dramatów scenicznych, filmów (w tym pamiętnych: Pożegnania, czy Jak być kochaną w reż. W. J. Hasa),  muzykę do słuchowisk radiowych, spektakli telewizyjnych, musicali i widowisk muzycznych. Pisał zarówno wielkie formy orkiestrowe, jak i muzykę kameralną i solową. Napisał wiele popularnych pieśni, piosenek, ballad i songów, w tym niezapomniane Pamiętasz, była jesień.
Jego działalność publicystyczna obejmuje prace dotyczące muzyki popularnej i jazzowej, improwizacji, a napisany z Jadwigą Dzielską podręcznik do kształcenia słuchu używany był w szkołach i uczelniach muzycznych.
Przez kilkadziesiąt lat działał na rzecz kultury, będąc członkiem Związku Kompozytorów Polskich, Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Był założycielem i prezesem krakowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Był laureatem wielu nagród w konkursach kompozytorskich oraz kawalerem wielu odznaczeń państwowych i resortowych, w tym  Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".
Był człowiekiem życzliwym i dobrym.
Cześć Jego pamięci!