Zmarł Zbigniew Ciechan
Z wielkim żalem żegnamy Zbigniewa Ciechana, zmarłego w dniu 24 stycznia 2021 w wieku 91 lat. Kompozytora, pianistę, aranżera i publicystę muzycznego, członka Związku Kompozytorów Polskich od 1964 roku.
Był kierownikiem muzycznym kabaretu studenckiego "Stodoła", zespołu Alibabki oraz zespołu artystycznego Wojska Polskiego "Granica". Twórcą radiowych audycji dydaktycznych i popularyzatorskich dla dzieci. Wykładowcą akademickim. Redaktorem czasopisma „Wychowanie Muzyczne w Szkole”, autorem pierwszego w Polsce podręcznika aranżacji muzyki rozrywkowej Aranżacja oraz innych podręczników: Nauczyciel i twórczość muzyczna uczniów, Zabawy z echem. Od melodii do aranżacji, Grająca klawiatura. Melodie na keyboard. Laureatem wielu nagród: Nagrody Polskiego Radia (1963, 1965, 1971, 1973), nagrody specjalnej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę Idzie świt do słów Jerzego Litwiniuka, którą wykonał zespół Alibabki (1964), Srebrnego Pierścienia na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu (1971), Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (1977), Nagrody Prezesa Rady Ministrów (1983) oraz Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2018).
Był człowiekiem skromnym, dobrym, życzliwym i serdecznym. I takim zachowamy Go w naszej pamięci...
Pożegnanie Zbigniewa Ciechana przez Jerzego Kornowicza podczas pogrzebu
Pragnę pożegnać Pana Zbigniewa Ciechana w imieniu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a także Związku Kompozytorów Polskich. Obu tych stowarzyszeń Zbigniew Ciechan był wieloletnim członkiem, w obu był przez lata aktywny w różnych komórkach organizacyjnych.Zbigniew Ciechan był człowiekiem muzyki. Niezwykle wszechstronnym, bo jako twórca, aranżer, pianista, dyrygent i pedagog. Ala także autor podręczników i popularyzator muzyki w mediach.
Jako kompozytor łączył umiejętność tworzenia w różnych gatunkach muzycznych. Swobodnie czuł się zarówno w muzyce popularnej jak i eksperymentalnej. Artysta miał wielki i rzadki dar pisania muzyki dla odbiorców w każdym wieku, także dla dzieci. Był obecny swoją twórczością na estradach filharmonicznych, scenach festiwalowych, radiu i telewizji, a także szkołach i w naszych domach.
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że wzrastali i żyli z muzyką Zbigniewa Ciechana. Że towarzyszyła ona ich życiu w różnych jego fazach i okolicznościach. Że miała udział w kulturowej formacji kilku generacji Polek i Polaków.
W Zbigniewie Ciechanie widzimy człowieka otwartego na drugiego, o czym świadczy zarówno owa muzyczna wielogatunkowość. Ale dla tych, który mieli zaszczyt znać Zbigniewa Ciechana osobiście, a miałem i ja ten przywilej, świadczyły o tym Jego otwarciu cechy osobiste kompozytora: Jego wielka życzliwość dla innych, nieepatowanie sobą i własnymi osiągnięciami, wyjątkowy międzyludzki takt i urok, co nie jest w świecie artystycznym i medialnym ani częste, ani modne.
Łączymy się w bólu z rodziną Zbigniewa Ciechana, która jego odejście odczuwa najmocniej.
Wszyscy żegnamy artystę i człowieka wyjątkowego, znakomitego Kolegę. Wiemy, że pamięć o Nim pozostanie. Jak też i Jego muzyka, nasz respekt dla dzieła życia Artysty i wdzięczność za bycie wśród nas i z nami.
Panie Zbigniewie, dziękujemy i z wielkim żalem żegnamy.