ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

List Zarządu Sekcji na zakończenie 2016 roku

Warszawa, 9 grudnia 2016 r.

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

powoli zamykamy kolejny rok działalności Sekcji Muzykologów ZKP. W październiku mieliśmy okazję do spotkania się w Poznaniu na 45. Konferencji Muzykologicznej ZKP „Muzyka i władza”, której gospodarzem był Instytut Muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki wysiłkowi organizacyjnemu oraz wspaniałej pracy naszych kolegów z Poznania, pod kierownictwem kol. Ryszarda Wieczorka, mogliśmy gościć w pięknych wnętrzach nowego kampusu uniwersyteckiego Morasko. Konferencja odbyła się w zaplanowanym kształcie, a dzięki dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego udało się nadać jej bardziej uroczysty charakter.

Czekamy na wydanie tegorocznych zeszytów pism Sekcji – „Musicology Today” oraz „Polskiego Rocznika Muzykologicznego”. Z wielką radością informujemy przy tym, że począwszy od 2016 roku „Polski Rocznik Muzykologiczny” będzie współwydawany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, z czego ogromnie się cieszymy! Oba pisma powinny ukazać się na przełomie roku. Przygotowywany jest również kolejny, podwójny rocznik „Forum Muzykologicznego” 2015-2016, jego publikację przewidujemy na początku lutego 2017 roku.

Przypominamy, że w roku bieżącym nasza koleżanka, Elżbieta Jasińska-Jędrosz uhonorowana została doroczną nagrodą Związku Kompozytorów Polskich za swą oddaną pracę na rzecz Archiwum Kompozytorów Polskich – raz jeszcze serdecznie gratulujemy!

Miło nam również poinformować, że w roku 2016 do Sekcji Muzykologów ZKP dołączyły kolejne osoby – Małgorzata Gamrat, Monika Karwaszewska, Michał Klubiński, Marcin Krajewski, Aleksandra Patalas, Tomasz Tarnawczyk i Piotr Wiśniewski. Z radością witamy koleżanki i kolegów w naszym gronie, licząc na aktywność i ciekawe pomysły!

Informujemy również, że do tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Hieronima Feichta wpłynęło 6 prac. Oceniać je będzie jury w składzie: dr hab. Paweł Gancarczyk, prof. IS PAN (przewodniczący), prof. dr hab.Teresa Malecka, prof. dr hab. Małgorzata Woźna-Stankiewicz, prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech, dr hab. Katarzyna Dadak-Kozicka, prof. UMFC, dr hab. Agnieszka Leszczyńska oraz dr Beata Bolesławska-Lewandowska. Laureatów poznamy do końca marca 2017 roku.

Jak co roku o tej porze zapraszamy również do udziału w kolejnej, 46. Konferencji Muzykologicznej ZKP, która odbędzie się w dniach 12–14 października 2017 roku w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Jej trud organizacyjny podjęli nasi koledzy z Katedry Teorii Muzyki łódzkiej Akademii – Ryszard Daniel Golianek, Ewa Kowalska-Zając, Jacek Szerszenowicz i Marta Szoka. Serdecznie dziękujemy! Tematem wiodącym przyszłorocznej konferencji będzie „Muzyka i miasto”. W załączeniu przekazujemy list organizatorów z podanym zakresem tematycznym konferencji oraz szczegółami organizacyjnymi. Gorąco zapraszamy do licznego udziału!

Licząc na inspirujące spotkania w 2017 roku, dołączamy serdeczne pozdrowienia oraz najlepsze życzenia Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2017,

Beata Bolesławska-Lewandowska
Przewodnicząca SM ZKP

Rafał Ciesielski
Sekretarz Zarządu SM ZKP