ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

List Zarządu Sekcji w sprawie 49. Konferencji Muzykologicznej

Warszawa, 3 lutego 2020

49. Ogólnopolska Konferencja Muzykologiczna ZKP
Akademia Muzyczna w Krakowie, 25-27 października 2020 roku

Teoria muzyki / muzykologia tu i teraz. Rezonans przeszłości – wyzwania współczesności

 

Drogie Koleżanki i Koledzy,

Profesor Mieczysław Tomaszewski, twórca Krakowskiej Szkoły Teoretycznej, pisał w roku 2000 (W stronę muzykologii humanistycznej):

„Z jednej strony interpretator dzieła muzycznego – czy określonej twórczości – ma do dyspozycji nie jedną, a dość nawet znaczną ilość wysoce wyspecjalizowanych metod analizy i interpretacji uznanych za przynależne do paradygmatu muzykologii akademickiej. Z drugiej zaś strony coraz częstsze stają się głosy konstatujące niewystarczalność stosowanych w praktyce metod. Niewystarczalność, gdy chodzi o uchwycenie w danym dziele tego, co w nim najbardziej istotne: jego szczególności, odrębności, niepowtarzalności, a także – jego wartości i «artystyczności»”.

Kierując się myślą zawartą w tych znaczących słowach, zapraszamy do Akademii Muzycznej w Krakowie, aby w środowisku Profesora wziąć udział w 49. Konferencji Muzykologicznej ZKP w dniach 25–27 października 2020 roku. Hasło przewodnie konferencji: „Teoria muzyki / muzykologia tu i teraz. Rezonans przeszłości – wyzwania współczesności”. 

Proponujemy następujące tematy do rozważenia (katalog otwarty):

  • Muzykologia – teoria muzyki. Dialektyka żywiołów?
  • Zrozumieć muzykę. Idea przeżycia dzieła

Karol Berger: „żeby dzieło mogło się przed nami odsłonić, musi zostać przeżyte – odkodowane” (Potęga smaku. Teoria sztuki, 2008) 

  • Za kształceniem wrażliwości i rozwijaniem wyobraźni

Maciej Jabłoński: „wmyślanie się w muzykologię” (Przeciw muzykologii niewrażliwej, 2014)

  • Muzyka jako przesłanie

Mieczysław Tomaszewski: „Muzykologia jest zarazem nauką i refleksją nad konkretnym dziełem muzycznym i nad muzyką (w ogóle), jako zjawiskiem artystycznym i przesłaniem twórczym…” (Muzykologia wobec współczesności, 2000)

  • Muzyka – słowo – sens…             

Michał Paweł Markowski: celem humanistyki – wskazywanie sensu (Polityka wrażliwości. Wstęp do humanistyki, 2013)

  • Paradygmaty, konstrukty myślowe, koncepcje i metody…

Lista możliwych zagadnień nie jest – oczywiście – zamknięta. Na propozycje tematów wraz z abstraktami czekamy do 31 marca 2019 roku (w załączeniu karta zgłoszenia). Prosimy o przesyłanie ich na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Natalia Szwab).

Pragniemy nieco zmodyfikować kształt wystąpień konferencyjnych tak, aby nie było potrzeby dzielić czasu na sesje równoległe. Proponujemy zatem łączenie tematów w trzyosobowe panele. Na każde wystąpienie w takim panelu przewidujemy 10 minut, a po trzech wystąpieniach (po 30 minutach) – planujemy 30 minut na dyskusję. Zgłoszenia akceptował będzie Komitet Programowy w składzie: Małgorzata Janicka-Słysz, Teresa Malecka, Agnieszka Draus, Natalia Szwab i Beata Bolesławska-Lewandowska. W przypadku dużej liczby zgłoszeń Komitet zastrzega sobie prawo merytorycznego ich wyboru.

 Opłata konferencyjna wynosi: 400 zł (pełna kwota), 300 zł – dla członków ZKP. Emerytom oraz osobom nieafiliowanym przysługuje zwolnienie z opłaty konferencyjnej. Opłata nie obejmuje kosztów dojazdu oraz noclegów. Organizatorzy zapewniają całodzienne wyżywienie, oferują także pomoc w rezerwacji miejsc noclegowych.

 Licząc na ważne dyskusje, jak i na miłe spotkania w Krakowie, pozostajemy z koleżeńskim pozdrowieniem oraz najlepszymi życzeniami Do Siego Muzycznego Roku 2020!

  

Beata Bolesławska-Lewandowska                                             Agnieszka Draus

Przewodnicząca Zarządu SM ZKP                                             Sekretarz Zarządu SM ZKP