ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Kompozytorzy poznańscy i ich goście 2016

12 grudnia 2016 o godz. 19.00 w Auli Nova poznańskiej Akademii Muzycznej odbył się kolejny koncert z cyklu "Kompozytorzy poznańscy i ich goście". Koncert nosił tytuł OGRÓD i był poświęcony pamięci prof. Andrzeja Koszewskiego.

PROGRAM:

Andrzej Koszewski
Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (1950)
Adagietto. Allegro patetico
Andantino con moto
Sostenuto. Allegro giusto


Lidia Zielińska
Ballada Sopra Ballata na taśmę (1997)

Janusz Stalmierski
Ogród / Garden for violin, violoncello and piano (2015)

Krzesimir Dębski
Impromptu pour le violon, violoncelle at piano (1989)
Cantabile
Bojan Duke of Dignac
(2008)

Poznańskie Trio Fortepianowe w składzie:
Anna Ziółkowska – skrzypce
Monika Baranowska – wiolonczela
Laura Kluwak-Sobolewska – fortepian

Poznańskie Trio Fortepianowe powstało na gruncie wieloletniej muzycznej współpracy trzech poznańskich instrumentalistek młodego pokolenia. Po udanym debiucie kameralnym w nowojorskiej Carnegie  Hall w październiku 2002 roku skrzypaczka Anna Ziółkowska i pianistka Laura Sobolewska zadecydowały o utworzeniu tria fortepianowego z cenioną w muzycznym środowisku Poznania wiolonczelistką. Pianistka Laura Kluwak-Sobolewska, profesor AM, jest cenioną kameralistką współpracującą z wybitnymi artystami - działalność artystyczną łączy z dydaktyczną w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego
w Poznaniu. Anna Ziółkowska, będąc koncertującą skrzypaczką, piastuje na co dzień stanowisko koncertmistrza orkiestry symfonicznej Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego. Monika Baranowska jako wiolonczelistka również związana jest zawodowo z orkiestrą poznańskiej Filharmonii, ma też w swym dorobku artystycznym m.in.
współpracę z Orkiestrą PR „Amadeus”. W 2011 roku ukazała się debiutancka płyta Poznańskiego Trio Fortepianowego,
która została zrealizowana w Studio S1 Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie i wydana przez wytwórnię Acte
Prealable. Stanowi ona pierwszą część antologii polskiego tria fortepianowego XX-go wieku i zawiera dzieła Tadeusza Szeligowskiego, Andrzeja Koszewskiego i Andrzeja Panufnika. W dorobku płytowym artystek znalazło się także Trio fortepianowe Fryderyka Chopina nagrane w 2010 roku z okazji obchodów Roku Chopinowskiego. W roku 2014 zespół zrealizował nagranie monograficznego krążka z muzyką kameralną Krzysztofa Meyera dla firmy fonograficznej Naxos, który wydany
został w styczniu 2016.

Koncert zorganizowany przez Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Poznaniu, Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (Katedra Kompozycji), współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca, wspólfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN.