ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

List Zarządu Sekcji w sprawie 43. Konferencji Muzykologicznej

Warszawa, 12 grudnia 2013 r.

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

w dniach 23–25 października 2013 r. odbyła się w Opolu i Nysie 42. Konferencja Muzykologiczna ZKP pt. „Musica ecclesiastica – vetus et nova”. Współorganizatorem konferencji była Katedra Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Spotkanie na Opolszczyźnie stało się okazją do zaprezentowania i przedyskutowania wyników badań oraz zapoznania się z dorobkiem muzykologii kościelnej w Polsce. Cieszymy się z licznego uczestnictwa Koleżanek i Kolegów z niemal wszystkich ośrodków kraju, w tym – co godne podkreślenia – z wyjątkowo dobrej frekwencji przedstawicieli najmłodszego pokolenia badaczy. Wszyscy doświadczyliśmy niezwykłej gościnności Kolegów z Uniwersytetu Opolskiego, którym za podjęcie się roli gospodarzy konferencji i jej perfekcyjną organizację składamy serdeczne podziękowania.

Najwyższy czas do podjęcia planów na przyszły rok: 43. Konferencja Muzykologiczna ZKP pt. „Muzyka wśród innych sztuk – związki i inspiracje” odbędzie się w dniach 9–11 października 2014 r. w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a jej współorganizatorem będzie tamtejszy Wydział Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku. W centrum uwagi znajdzie się muzyka rozpatrywana z perspektywy jej powiązań z innymi sztukami (literaturą, teatrem, tańcem, sztukami plastycznymi). Zajmować nas będą relacje intertekstualne i wzajemne inspiracje, generujące idee i środki ekspresji artystycznej istotne zarówno w sztuce czasów minionych, jak i we współczesnej aktywności twórczej, przekraczającej niejednokrotnie granice tradycyjnie rozumianych dyscyplin sztuki. Obszarami refleksji istotnymi dla proponowanej problematyki konferencji może stać się również piśmiennictwo muzyczne, filozoficzne i ogólnohumanistyczne, analizujące różne przejawy korespondencji sztuk, a także teorie metodologiczne ukierunkowane na badanie tych właśnie relacji. Wskazując przykładowe zagadnienia, którym planujemy poświęcić nasze kolejne spotkanie naukowe, zapraszamy do udziału w nim również Koleżanki i Kolegów, którzy pragną zaprezentować tzw. tematy dowolne, związane z prowadzonymi aktualnie badaniami własnymi. Propozycje referatów (wraz z tytułem i krótkim streszczeniem) prosimy kierować do 14 kwietnia 2014 r. pod adres Kol. Anny Nowak z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub Kol. Tomasza Nowaka z Zarządu Sekcji Muzykologów ZKP (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Chcielibyśmy jednocześnie polecić uwadze Drogich Koleżanek i Szanownych Kolegów inne konferencje muzykologiczne, które odbędą się w 2014 r. z udziałem Sekcji Muzykologów ZKP. Wraz z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego i przy współpracy Instytutu Sztuki PAN organizujemy w dn. 21–22 lutego 2014 r. w Warszawie konferencję „Oskar Kolberg – prekursor europejskiej folklorystyki”, związaną z obchodami Roku Oskara Kolberga. W 2014 r. będziemy również obchodzić rocznicę stulecia urodzin Andrzeja Panufnika, co zostanie zaznaczone aż dwoma konferencjami: „Andrzej Panufnik i jego widzenie muzyki” (Warszawa, 24–26 IX 2014 r.) i „Pozostać wiernym sobie. Andrzej Panufnik i kompozytorzy emigracyjni drugiej połowy XX wieku” (Kraków, 23–25 X 2014 r.). Bliższych informacji o tych dwóch konferencjach można zasięgać u Kol. Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej z Zarządu Sekcji Muzykologów (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), bądź bezpośrednio u ich głównych organizatorek: Dr Katarzyny Szymańskiej-Stułki z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (w przypadku pierwszej konferencji; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i Kol. Ewy Siemdaj z Akademii Muzycznej w Krakowie (w przypadku konferencji drugiej; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Przypomi-namy również o międzynarodowej konferencji „Nationality / Universality. Musical historiography in Central and Eastern Europe” (Radziejowice, 15–18 IX 2014 r.) organizowanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przy naszym organizacyjnym wsparciu. Czeka nas gorąca muzykologiczna jesień!

Licząc na inspirujące spotkania konferencyjne, życzymy wszystkim Koleżankom i Kolegom Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

[-]                                                                               [-]                                                      

Paweł Gancarczyk                                                     Tomasz Nowak

Przewodniczący SM ZKP                                          Sekretarz Zarządu SM ZKP