ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Instytucje

Instytucje

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

Związek Kompozytorów Polskich

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
tel.: tel.: (+48 22) 831 16 34
tel./faks: (+48 22) 831 06 07
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.warszawska-jesien.art.pl

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" to największy w Polsce festiwal o randze międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej. Przez wiele lat był również jedyną tego typu imprezą w środkowej i wschodniej Europie. Powstał w 1956 roku z inicjatywy dwóch kompozytorów - Tadeusza Bairda i Kazimierza Serockiego, a do życia został powołany przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich. Odbywa się co roku w drugiej połowie września i trwa 9 dni. Pierwsze lata festiwalu - do końca lat 80-tych - były okresem szczególnej jego świetności. Od początku istnienia ustaliły się jego założenia programowe. Główną ideą festiwalu było (i jest) prezentowanie nowej muzyki światowej i polskiej. Ma on formułę otwartą i stara się przedstawiać wielość tendencji obecnych w muzyce. W czasach "żelaznej kurtyny" "Warszawska Jesień" umożliwiała swobodę wypowiedzi twórczej oraz kontakt z nowymi trendami w sztuce. Wykonywane były dzieła Arnolda Schönberga, Albana Berga, Antona Weberna, Edgara Varese'a oraz Beli Bartóka i Igora Strawińskiego, a także ówczesnych awangardystów - Pierre'a Bouleza, Luigi'ego Nono, Bruno Maderny i Johna Cage'a. Muzyka o zachowawczym charakterze stanowi niewielką część jego programu. Większą wypełniają utwory nowoczesne: od spektralizmu aż po instalacje dźwiękowe. Na koncerty festiwalowe zawsze przyjeżdżało wiele osób - kompozytorów, wykonawców i muzykologów - z całej Polski i Europy. Nie dziwi zatem fakt, że festiwal szybko zyskał światowy rozgłos i status jednej z najważniejszych imprez muzycznych.

Obecnie "Warszawska Jesień" nadal postrzegana jest jako impreza twórcza, z olbrzymim dorobkiem i prestiżem. Współpracują z nią liczne polskie instytucje kulturalne (Filharmonia Narodowa, Polskie Radio, Telewizja Polska), ambasady, instytuty kultury i fundacje. Nad programem festiwalu corocznie pracuje Komisja Repertuarowa, powoływana przez Zarząd Główny ZKP. Każdej edycji imprezy towarzyszy obszerna książka programowa, która stanowi cenne źródło informacji o polskiej i światowej muzyce współczesnej. Podobne zadanie spełnia Kronika Dźwiękowa - komplet nagrań wydawanych po każdym festiwalu (od 1999 roku ukazuje się na płytach kompaktowych). Utrwalane są na niej wybrane utwory prezentowane podczas koncertów "Warszawskiej Jesieni".

Biblioteka ZKP / POLMIC

 

Biblioteka Naukowa Związku Kompozytorów Polskich 

logo biblioteka zkp male       

Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC 

 POLMIC logo czarne male

Polskie Centrum Informacji Muzycznej powstało w 2001 roku na bazie Biblioteki-Fonoteki Związku Kompozytorów Polskich - Ośrodka Dokumentacji Polskiej Muzyki Współczesnej, która gromadziła książki, partytury i płyty oraz informacje dotyczące współczesnych kompozytorów polskich i ich dzieł od lat 40. XX wieku. W 1998 roku Biblioteka została przedstawicielem Polski w International Association of Music Information Centres IAMIC. Polskie Centrum Informacji Muzycznej zastępuje ją teraz w tej roli, kontynuując wszelkie dotychczasowe formy aktywności Biblioteki ZKP. Dyrektorem Centrum jest dr Mieczysław Kominek, muzykolog i reżyser dźwięku, dziennikarz, krytyk i publicysta. Biblioteka jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych z kraju i zagranicy.

Biblioteka Naukowa ZKP – Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

  • gromadzi i udostępnia książki, czasopisma oraz inne publikacje o polskiej muzyce współczesnej,
  • posiada największy w Polsce zbiór partytur utworów współczesnych kompozytorów polskich,
  • dysponuje bogatą kolekcją nagrań polskiej muzyki współczesnej, zarówno w postaci płyt opublikowanych przez profesjonalne firmy fonograficzne, jak i nagrań radiowych oraz własnych rejestracji koncertów organizowanych przez Związek Kompozytorów Polskich,
  • ma największą w Polsce komputerową bazę danych o polskich kompozytorach współczesnych i ich utworach, dostępną w Internecie,
  • prowadzi portal polmic.pl i inne portale poświęcone muzyce polskiej. 

W roku 2020 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał naszej placówce status biblioteki naukowej.
W roku 2021 zostaliśmy włączeni do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej.

Zapraszamy na nasze strony: https://bibliotekazkp.org.pl/ oraz https://polmic.pl,
a także do naszej siedziby:

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek, godz. 11–16
Dla usprawnienia prac i Państwa komfortu prosimy serdecznie o uzgodnianie terminu wizyty z wyprzedzeniem.
Możliwe jest również umówienie wizyty w innych godzinach – prosimy o kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: (+48) 22 8311634, wewn. 33; (+48) 22 8877871; (+48) 22 6359140
tel. kom.: (+48) 785270000; (+48) 785370000

 

WSPIERAJĄ NAS

Biblioteka Naukowa ZKP prowadzona jest we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca i współfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logo NIMIT male   

Logo MKiDN male

Budowa katalogu internetowego zbiorów Biblioteki Naukowej ZKP w latach 2022-2024 jest współfinansowana ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Wsparcie dla bibliotek naukowych”.
Tytuł projektu: „Udostępnienie w Internecie katalogu muzykaliów biblioteki naukowej Związku Kompozytorów Polskich”

Prace nad biblioteką cyfrową „Archiwum Cyfrowe POLMIC” w latach 2021–2023 są współfinansowane przez Ministra Edukacji i Nauki jako część dwuletniego zadania "Modernizacja i aktualizacja portali internetowych naukowej Biblioteki–Fonoteki ZKP–POLMIC" w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki – Wsparcie dla bibliotek naukowych".

Logo MEiN male

logo son male

Opracowanie i publikacja elektronicznego inwentarza Archiwum Akt Związku Kompozytorów Polskich było możliwe dzięki wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w ramach konkursu na realizację zadania publicznego „Wspieranie działań archiwalnych” w latach 2021 (tytuł projektu: „Archiwum Związku Kompozytorów Polskich – opracowanie i profilaktyka konserwatorska”) oraz 2022 (tytuł projektu: „Archiwum Związku Kompozytorów Polskich – opracowanie i profilaktyka konserwatorska”).

logo AP male