ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Zarząd Oddziału Gdańskiego

Prezes: Andrzej Dziadek
Skarbnik: Krzysztof Olczak
Członek Zarządu: Anna Pęcherzewska-Hadrych

Oddział Gdański ZKP, c/o Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki,
ul. Łąkowa 1/2, 80-743 Gdańsk

Oddział Gdański ZKP powstał w 1963 roku. Jest organizatorem koncertów z cyklu Nowe Brzmienia Gdańskie prezentujących najnowszą twórczość kompozytorów związanych z Gdańskiem i Pomorzem.

Zarząd Oddziału Katowickiego

Prezes: Stanisław Bromboszcz
Wiceprezes: Jarosław Mamczarski
Sekretarz: Aleksander Nowak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Skarbnik: Przemysław Scheller

Oddział Katowicki, Akademia Muzyczna w Katowicach, ul. Zacisze 3 , 40-025 Katowice

Katowicki Oddział ZKP powstał w 1953 roku. Jest organizatorem festiwali: Śląskie Dni Muzyki Współczesnej oraz Śląskich Trybun Kompozytorów. W 2012 Oddział zorganizował festiwal Brand New Music, którego głowną ideą jest prezentacja dzieł i sylwetek kilku pokoleń kompozytorów - od studentów, poprzez odnoszących pierwsze sukcesy absolwentów, po uznanych mistrzów.

Zarząd Oddziału Krakowskiego

Prezes: Marcel Chyrzyński Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wiceprezes: Jerzy Stankiewicz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Sekretarz:
Skarbnik:
Aleksandra Patalas
Maciej Jabłoński
Członek Zarządu: Agnieszka Draus
Członek Zarządu: Krzysztof Kostrzewa

Oddział Krakowski ZKP, Biuro "Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów", ul. Grochowska 15/2, 31-516 Kraków.

Krakowski Oddział ZKP powstał w 1953. Pierwszym prezesem był Stefan Kisielewski. Należeli do niego tak wybitni i sławni kompozytorzy i muzykolodzy, jak: Krzysztof Penderecki, Bogusław Schaeffer, Roman Berger, Juliusz Łuciuk, Stanisław Radwan, Zygmunt Szweykowski i Mieczysław Tomaszewski. Od 1989 roku Zarząd Oddziału organizuje Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów (d. Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich), którego dyrektorem od stycznia 1994 do 17 stycznia 2014 był Jerzy Stankiewicz, ówczesny prezes Oddziału. Tego dnia Zarząd Oddziału Krakowskiego wybrał nowego dyrektora, którym został Marcel Chyrzyński. Jednocześnie zmieniona została nazwa Festiwalu na Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich. Od 2020 ponownie zmieniła się nazwa na Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów. Ponadto Oddział organizuje inne koncerty, spotkania, wykłady i jubileusze oraz koncerty promocyjne polskiej muzyki współczesnej za granicą.Od 2017 organizuje także Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego. Od 23 stycznia 2016 prezesem Oddziału jest Marcel Chyrzyński.

Zarząd Oddziału Kujawsko-Pomorskiego

prezes : Piotr Komorowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

z-ca prezesa:

skarbnik:

Marcin KopczyńskiTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Magdalena Cynk

Oddział Kujawsko-Pomorski ZKP, c/o Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego, ul. Słowackiego 7, 85-008 Bydgoszcz

Kujawsko-Pomorski Oddział ZKP powstał w 2008 roku. W pierwszych latach działalności organizował szereg koncertów: Musica in Lontananza, Musica in Lontananza-Cosmomusica, Młoda Muzyka-Młode Brzmienia, Kompozytor na celowniku, Projekt Landscape, Skazani na kompozycję, Musica Nova Pomorza i Kujaw, Nowa Muzyka w MCK. Współorganizujemy także cykl promujących twórców regionu: Musica varia est w Inowrocławiu oraz Pięciolinia dla Papieża w Toruniu, które od kilku lat są wizytówką twórczości kompozytorów Pomorza i Kujaw. W 2013 roku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Muzyki Współczesnej Nowa Muzyka w Bydgoszczy.

Zarząd Oddziału Lubelskiego

Prezes: Mariusz DubajTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Skarbnik: Mieczysław Mazurek

Oddział Lubelski ZKP, Wydział Artystyczny UMCS, ul. Kraśnicka 2a, 20-718 Lublin

Lubelski Oddział ZKP powstał w 1989 roku. Od 1988 roku organizowane we współpracy z Filharmonią Lubelską koncerty kameralne i symfoniczne z cyklu AKORD, prezentujące twórczość kompozytorów lubelskich, a także koncerty kompozytorskie członków Oddziału. Do chwili obecnej miało miejsce piętnaście edycji AKORDÓW.

Zarząd Oddziału Łódzkiego

Prezes: Artur Zagajewski
Sekretarz: Tomasz Szczepanik
Skarbnik: Maciej Kabza

Oddział Łódzki ZKP, c/o Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, ul. Gdańska 32,  90-716 Łódź

Łódzki Oddział ZKP powstał w 1953 roku. W latach 1977-1999 organizował Festiwal Twórczości Muzycznej Dla Dzieci i Młodzieży "DO-RE-MI", a także od wielu lat sesje z cyklu MUSICA MODERNA, na które składają się koncerty, wykłady i seminaria poświęcone muzyce współczesnej.

Zarząd Oddziału Poznańskiego

Prezes: Ewa Fabiańska-Jelińska
Wiceprezes: Agnieszka Zdrojek-Suchodolska
Skarbnik: Michał Janocha

Oddział Poznański ZKP, ul. Św. Marcin 87 , 61-808 Poznań

Poznański Oddział ZKP powstał w 1953 roku. Od 1961 roku organizuje Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna, zainicjowany przez Tadeusza Szeligowskiego i Floriana Dąbrowskiego, a także koncerty Kompozytorzy poznańscy i ich goście.

Zarząd Oddziału Warszawskiego

Prezes: Sławomir Czarnecki
Wiceprezes: Anna Ignatowicz-Glińska
Sekretarz: Filip Matuszewski
Skarbnik: Artur Cieślak
Członek Zarządu: Edward Sielicki

Oddział Warszawski, Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oddział Warszawski ZKP powstał w 1963 roku. Od 1986 roku organizuje corocznie festiwal Warszawskie Spotkania Muzyczne "muzyka dawna - muzyka nowa". Więcej na www.wsm.art.pl
Oddział organizuje też koncerty pod hasłem Muzyczne Pory Roku, prezentujące twórczość kompozytorów warszawskich. Koncerty organizowane są od 2004 roku. Indeks dotychczas wykonanych utworów.

Zarząd Oddziału Wrocławskiego

Prezes: Mateusz Ryczek
Sekretarz: Grzegorz Wierzba
Skarbnik: Adam Porębski
 Członek Zarządu:
 Rafał Augustyn

Oddział Wrocławski ZKP, pl. Jana Pawła II 2 , 50-043 Wrocław; e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wrocławski Oddział ZKP powstał w 1958 roku. Jest organizatorem dwóch festiwali: Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova oraz koncertów promocyjnych. Więcej na https://www.facebook.com/ZKPWRO


Portrety kompozytorów są organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich od 1988 roku. Początkowo koncerty odbywały się w Piwnicy Artystycznej Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza, potem w Polskim Wydawnictwie Muzycznym przy ul. Fredry w Warszawie, a od kilku lat w siedzibie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, współorganizatora cyklu.
Corocznie podczas tego festiwalu prezentowana jest twórczość kameralna kilku współczesnych kompozytorów polskich. Każdego dnia odbywają się dwa koncerty, z których każdy poświęcony jest twórczości jednego kompozytora. Festiwal, prezentując nową ambitną muzykę, odpowiada na zaciekawienie poznawcze różnych pokoleń odbiorców. Obecność kompozytorów na koncertach i możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi, czyni odbiór ich twórczości bardziej przystępnym. Program jest na ogół tak ułożony, aby słuchacze mogli poznać utwory charakterystyczne dla twórczości danego kompozytora. Koncerty są na ogół rejestrowane i odtwarzane przez Program 2 Polskiego Radia w cyklu specjalnych audycji poświęconych PORTRETOM KOMPOZYTORÓW.
Do wykonania utworów zapraszani są zarówno czołowi polscy artyści, jak i utalentowani muzycy najmłodszego pokolenia, laureaci konkursów wykonawczych.

Kompozytorzy, których „Portrety” odbyły się dotychczas w ramach cyklu

Przedsięwzięcie organizowane wspólnie przez Związek Kompozytorów Polskich, Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego od 2003 roku. Prezentowane są utwory różnych polskich i niekiedy zagranicznych generacji kompozytorskich XX i XXI w., postaci źle obecnych lub zapomnianych, debiuty orkiestrowe, premiery, wytrawni wykonawcy.
Dotychczasowe GENERACJE

Sesje MUSICA MODERNA organizuje Łódzki Oddział Związku Kompozytorów Polskich oraz Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Inicjatorem projektu był Bronisław Kazimierz Przybylski (1941-2011) a pierwsza edycja miała miejsce w 1982 roku. W koncertach, odbywających się cyklicznie dwa razy w roku, prezentowane są utwory kompozytorów zagranicznych i krajowych, w tym najnowsze dokonania łódzkiego środowiska kompozytorskiego, a także prace studentów klas kompozycji łódzkiej Akademii. Wykłady ilustrowane prowadzą zaproszeni przez organizatorów goście z różnych ośrodków w Polsce i z zagranicy (kompozytorzy, wykonawcy) oraz teoretycy muzyki Akademii w Łodzi. Stałym elementem programu są: koncerty Studia Komputerowego Muzyki Elektronicznej łódzkiej AM, prezentacje muzyki chóralnej, koncerty laureatów Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz oraz Konkursu Kompozytorskiego dla Młodzieży „Moja (mi)nuta”, a także koncerty „mm” (z udziałem uczniów szkół muzycznych, którzy przedstawiają utwory z literatury współczesnej, w tym kompozycje łódzkich twórców). Wykonawcami koncertów są łódzcy soliści i zespoły oraz zaproszeni goście. W kilku ostatnich edycjach sesji uczestniczyli m. in.: Andrzej Bauer, Wojciech Blecharz, Volodymyr Runchak, Tadeusz Wielecki oraz zespoły: Elettrovoce, Kwartludium, Lutosławski Piano Duo. Koncerty odbywają się w: Akademii Muzycznej, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego oraz w świątyniach Łodzi i regionu.

Festiwal Muzyki Współczesnej NOWA MUZYKA w Bydgoszczy. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w maju 2013 roku w Miejskim Centrum Kultury oraz w Kościele Świętej Trójcy w Bydgoszczy. Impreza ta jest pierwszym festiwalem muzyki współczesnej w regionie Kujawsko-Pomorskim i jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Związku Kompozytorów Polskich oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Jest cyklicznym, corocznym wydarzeniem artystycznym promującym najnowszą twórczość muzyczną i artystyczną. Ideą projektu jest tworzenie nowych jakości artystycznych poprzez łączenie różnych dyscyplin, tj. muzyka, obraz, słowo, multimedia. Więcej na www.nowamuzyka.bydgoszcz.pl

 

Od 2006 Oddział Gdański ZKP organizuje co roku koncert pt. Nowe Brzmienia Gdańskie. Głównym jego założeniem jest prezentacja najnowszych kompozycji twórców związanych z Gdańskiem i Pomorzem w wykonaniu najlepszych muzyków i zespołów (brali w nim udział m.in. Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedenensis, Kwartludium, NeoQuartet, TWOgether Duo, Piotr Kusiewicz i Lutosławski Piano Duo). Koncerty odbywają się raz w roku, za każdym razem w innej obsadzie wykonawczej. Od 2009 koncert odbywa się w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Od kilku lat Oddział organizuje także, w ramach tego samego festiwalu, Koncert Prawykonań.

Muzyczne Pory Roku to cykl koncertów organizowanych przez Oddział Warszawski ZKP. Celem jest  promocja twórczości kameralnej kompozytorów związanych z Warszawą, w tym także kompozytorów najmłodszego pokolenia, rozpoczynających dopiero swoją artystyczną działalność. Organizatorom zależy na tym, aby w każdym koncercie odbyło się przynajmniej jedno prawykonanie.
Koncerty organizowane są od  2005 roku, najczęściej raz w roku jako koncert "Jesień"  towarzyszący "Warszawskiej Jesieni", choć organizatorzy zakładali, że każdego roku będą się odbywać 4 koncerty: Wiosna, Lato, Jesień, Zima.  Koncerty mają charakter kameralny.
Program koncertów ustalany jest przez Zarząd Oddziału Warszawskiego w oparciu o nadesłane przez kompozytorów utwory.

Festiwal „Brand-New Music” organizowany przez Instytut Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Związek Kompozytorów Polskich, oddział Katowice istnieje ze zmienną regularnością od roku 2001. Jego ideą jest prezentacja najnowszej twórczości muzycznej, spotkanie z jej twórcami i rozmowa o jej problematyce i kondycji. Tradycją Festiwalu jest zapraszanie do udziału Gościa Specjalnego, wybitnego kompozytora o międzynarodowej renomie oraz zamawianie i prawykonania nowych utworów młodych polskich kompozytorów. W ubiegłych latach na Festiwalu gościli Louis Andriessen i Per Norgard a nowe kompozycje pisali Dobromiła Jaskot, Sławomir Kupczak, Karol Nepelski, Adrian Robak, Marcin Stańczyk i Krzysztof Wołek.

Festiwale  Muzyczne Konfrontacje, zainicjowane w 2000 roku w Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawisku, odbywają się we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich. Tegoroczny, siedemnasty Festiwal  (25 IX – 23 X 2016) został zorganizowany  po raz pierwszy przez Fundację Spotkania Muzyczne, powstałą przy ZKP w 2015 roku.  Hasło XVII Festiwalu „Inspiracja – Inwencja – Interpretacja” stanowilo nawiązanie do problematyki często podejmowanej przez Bohdana Pocieja (współtwórcy pierwszych „Muzycznych Konfrontacji”). Jemu to – w piątą rocznicę śmierci – wydarzenie było dedykowane.

Koncerty odbywały się nie tylko w Muzeum na Stawisku, ale także w siedzibie PWM w Warszawie. W porównaniu z poprzednimi edycjami program tegorocznego Festiwalu w znacznie większym stopniu uwzględniał twórczość kompozytorów polskich XX i XXI wieku. Obok dzieł Góreckiego, Kilara, Pendereckiego  zabrzmiała muzyka Sławomira Czarneckiego, Krzesimira Dębskiego, Jerzego Kornowicza, Aleksandra Kościówa, Marcina Łukaszewskiego, Macieja Małeckiego, Piotra Mossa, Jakuba Szafrańskiego (laureata I nagrody Konkursu im. T. Bairda 2016), w tym prawykonania nowych utworów.

W sześciu koncertach, obejmujących dzieła różnych epok, stylów i gatunków wystąpili wielcy polscy artyści i utytułowane zespoły, m.in. Jadwiga Rappé, Krzysztof Herdzin, Piotr Paleczny, Włodek Pawlik, Raphael Rogiński, kwartety Camerata, Opium String Quartet, Prima Vista, sekstet wokalny ProModern, zespół Weezdob Collective.

Autorką koncepcji merytorycznej była Alicja Matracka-Kościelny.