ZWIĄZEK KOMPOZYTORÓW POLSKICH

Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warszawa, tel. (+48 22) 831 17 41, 831 16 34, faks 887 40 52, mail:zkp@zkp.org.pl

Nagroda ZKP za zasługi na polu edukacji muzycznej 2017

Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich, na posiedzeniu w dniu 19 kwietnia 2017, przyznało (trzecią w historii) Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich  za zasługi na polu edukacji muzycznej.

Otrzymała ją:

Viola Łabanow-Jastrząb– za bezprecedensowe zaangażowanie w problematykę wychowania muzycznego dzieci.

Nagroda Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej została powołana w 2015 roku przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich.

Uroczystość wręczenia Nagrody będzie miała miejsce w czasie 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich przy Rynku Starego Miasta 27. 

VIOLA ŁABANOW-JASTRZĄB – klawesynistka, animatorka, założycielka i prezes Fundacji Muzyka jest dla wszystkich, od 34  lat związana z Warszawską Operą Kameralną, prezes Fundacji Muzyka jest dla wszystkich, członek Zarządu Polskiej Rady Muzycznej, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Edukacji i Animacji Muzycznej.

Studia klawesynowe na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie ukończyła w 1984  w klasie  prof. Leszka Kędrackiego, a w 1985 ukończyła Wydział Wychowania Muzycznego w klasie dyrygowania prof. Józefa Boka. Specjalizuje się w realizacji basso continuo w operze barokowej i klasycznej. Zapraszana jest przez teatry operowe w kraju i za granicą do przygotowania i wykonania recytatywów operowych. W macierzystej instytucji aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu i wykonaniu wszystkich dzieł scenicznych Mozarta od początku  Festiwali Mozartowskich,  wszystkich oper Monteverdiego pod kierunkiem Władysława Kłosiewicza, a także wielu oper G. Rossiniego.

Występuje także jako kameralistka, wykonując przede wszystkim wokalną muzykę klasyczną i barokową. Przygotowała szereg koncertów związanych z odkryciami muzykologicznymi z obszaru muzyki polskiej we współpracy z muzykologami dr Tadeuszem Maciejewskim i Martą Pielech z Ośrodka Dokumentacji i Badań nad Muzyką Polską działającego przy WOK. Jako klawesynistka uczestniczyła w nagraniu płyty „Ładnienie” z muzyką Pawła Mykietyna, która otrzymała nagrodę Fryderyka w 2009 roku.

Od wielu lat jej pasją jest animacja kultury, działania na rzecz zmiany pozycji edukacji muzycznej i amatorskiego muzykowania w życiu polskiego społeczeństwa oraz koniecznych zmian w obszarze powszechnej edukacji muzycznej. W 2005 roku założyła Fundację „Muzyka jest dla wszystkich”, wraz z którą poszukuje nowych kontekstów i metod współpracy muzyków z amatorami. Jest między innymi pomysłodawczynią i realizatorką projektu „Smykofonia”, w ramach którego odbyło się już ponad 700 koncertów dla ok 38000 słuchaczy (dzieci w wieku 0-6 z rodzicami) oraz projektu „Akcja Labirynt” (we współpracy z Orkiestrą Sinfonia Varsovia) dla blisko 19 000 uczniów szkół podstawowych od 2010 roku.

W 2013 roku otrzymała nagrodę „Gwarancje kultury” przyznawaną przez TVP Kultura, w kategorii „menedżer kultury”.

Wraz z młodym zespołem Fundacji Muzyka jest dla wszystkich współtworzy i realizuje także inne projekty z zakresu nieformalnej edukacji muzycznej. Między innymi:

STAYnia – cotygodniowe muzykowanie dla dorosłych amatorów (w tym zespół instrumentalny, nauka podstaw muzyki dla dorosłych, grupa smyczkowa, międzypokoleniowy klub piosenkowy);

Dream Up –  stałe i bezpłatne zajęcia muzyczne w świetlicach socjoterapeutycznych na Pradze;

Muzykon Warszawski –  akcja muzyczna młodych muzyków pod kierunkiem Sławomira Wojciechowskiego we współpracy z osobami w wieku podeszłym wykonującymi przedwojenne, warszawskie piosenki;

Festiwal Strefa ciszy w Łazienkach Królewskich w Warszawie we współpracy z Fundacją Ogrody Muzyczne;

„Muzykowanie w Polsce”. Badanie aktywności muzycznych Polaków  (2014).

 Magiczne Ogrody Muzyczne –  spotkania łączące muzykę na żywo z projekcjami multimedialnymi dla dzieci i rodziców oraz dla uczniów szkół podstawowych - projekt Fundacji Ogrody Muzyczne.

Od 2013 roku opracowała i zrealizowała wspólnie z Jitką Stokalską i Andrzejem Ferencem 12 premier  spektakli operowych dla dzieci w ramach Rodzinnych Poranków Operowych w Warszawskiej Operze Kameralnej, na podstawie  będących w repertuarze WOK spektakli oper Mozarta, Rossiniego, Donizettiego, Kurpińskiego i Smetany. 

Dzięki współpracy z pedagogami teatru, między innymi  z Justyną Sobczyk z Instytutu Teatralnego, realizuje w WOK projekt edukacyjny OPERA ENTER dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Cieszące się znakomitą frekwencją spotkania złożone są ze skróconych wersji oper i warsztatów teatralnych.

W we współpracy z Piotrem Maculewiczem zorganizowała w WOK także cykl spotkań w ramach Loży Miłośników Opery.

Była pomysłodawczynią i realizatorką projektu Liderzy Animacji Muzycznej –  ogólnopolska sieć edukacji muzycznej (2013-2014) w ramach Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki.

W 2014 była wśród założycieli Polskiego Stowarzyszenia Edukacji i Animacji Muzycznej. Wraz  z nim zorganizowała dwie edycje konkursu Nauczyciel Muzyki (2015 i 2016)  we współpracy z m.in.: Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Polską Radą Muzyczną, portalem Muzykoteka szkolna (NInA), Stowarzyszeniem Polskich Artystów Muzykow i Związkiem Producentów Audio Video, fundacją Wszystkie mazurki świata. Doroczne finały konkursu są okazją do spotkania wyróżniających się edukatorów muzycznych z całej Polski.

Obecnie zaangażowana jest także w akcję #grajmy w szkole, realizowaną przez grono młodych edukatorów i aktywistów związanych z PSEiAM i Jeunesses Musicales.